Nogometni klub SV BKC BiH iz Frankfurta osnovan je 1993. godine, pa se tako nakon 21. godinu postojanja smatra i jednim od najstarijih i najuspješnijih nogometnih klubova u dijaspori. Pred početak nove fudbalske sezone posjetili smo ovaj klub.
Fudbaleri Bosne pripreme su započeli na kompletno renoviranom sadionu i novim prostorijama, modernim tuš kabinama, novim travnjakom…
– Negdje oko 1,6 miliona eura uložio je grad Frankfurt u kompletnu sanaciju stadiona na kojem treniramo i igramo utakmice kada smo domaćini. Markus Frank iz političke partije CDU ličo je je otvorio ovaj upotpunosti novi stadion i požlio nam sreću u nastavku sezone, kao i svima onima koji će pored nas još koristiti ovaj stadion. Osim toga prilikom sanacije stadiona maksimalno se pazilo na zaštitu okoline, pa su tako postavljeni i sunčani kolektori koji će mnogo pomoći na uštedi električne energije – rekao nam je Asmir Husanović koji u upravi kluba Bosna vrši funkciju potparola za odnose sa javnošću.
Osim Husanovića upravu kluba još sačinjavaju predsjednik Said Cerić, te dva potpredsjednika Adem Cikarić i Admir Malohodžić, a koji su nas ukratako upoznali sa strateškim ciljevima i kratko predstavili već ostvareno.
– Nakon velikih burnih promjena ipak smo došli do jako zavidnih rezultata, a jedan od najvažnijih je taj da smo uspjeli da se izborimo i da ostanemo u Kreisligi A grada Frankfurta, kao i to da imamo stabilnu finansijsku situaciju. A, sve ostvareno je sa beskompromisnim sprovođenjem svih zadatih ciljeva i to je veliki učinak svih osoba koje su vezane za ovaj klub, bez obzira na kojem su polju djelovali. S novom sezonom ulazimo u jednu novu odnosno drugu fazu naše strategije, a to je uključivanje šireg broja ljudi u rad kluba sa konkretnim i važnim prenosom kompetencije na više osoba. Tako ćemo dobiti ne samo na kvalitetu već i na većoj identifikaciji sa našim klubom – ispričao nam Said Cerić.
Više od 30 uspješnih poduzetnika iz Frankfurta finansijski je podržalo i dalje podržavaju ovaj fudbalski klub jer pored finasija oni sa stotinama drugih vjernih navijača ulažu i svoje emocije i prolaze kroz sve faze života od radosti zbog pobjede do tuge zbog poraza zajedno sa fudbalerima Bosne.
– Zaista imamo jedan zavidan imidž u gradu Frankfurtu, ljudi su postali svjesni koliko je važno što postojimo i koliko je važno da već naredne godine zaigramo u još većoj fudbalskoj ligi. Mi smo ne samo dobar nogometni klub već i dobra reklama za našu državu BiH – rekao nam je Admir Cikarić, jedan od članova odbora uprave kluba.
SV BKC Bosna iz Frankfurta na kraju predhodne sezone imala je jako teške momente, čak je bio upitan i opstanag u ligi. Međutim, dobrom igrom i odličnom koordinacijom trenera Bosne Rasima Grabovice izbjeglo se najgore.
– Očekuje nas opet teška sezona, ali jedno je definitivno jasno da kraj sezone nećemo dočekati na zadnjem mjestu kao predhodne dvije. Bosnu vidim u prvoj trećini tabele, imamo i jako dobre mlade fudbalere, tako da već sada raspolažemo sa 15 fudbalera mlađih od 23 godine. U naše redove se prošle sezone vratio odlični Adis Pita, a od ove sezone sa nama je ponovno i Kenan Kovačević. Sve u svemu obećavamo našim vjernim navijačima i ljubiteljima fudbala jedno izuzetno dobru i uigranu ekipu Bosne – rekao nam je Grabovica.
U klub su se nakon kraćeg izleta u FK Bad Vilbel vratili dva najbolja napadača Bosne Adis Pita i Kenan Kovačević.
Fudbaleri za Bosnu
Ovo su fudbaleri koji će Bosni stajati na raspolaganju u narednoj nogometnoj sezoni: Ahmed Selimović i Habib Jakubović (golmani), u odbrani će igrati Kenan Mašić, Mirsen Čakrlija, Eldin Atović, Armin Čaušević, Kenan Manjusak, Alexandru Panainte, Remzudin Vunić, Teodor Cortinel, dok će na sredini terena biti Almin Mušić, Domagoj Rugle, Sead Kavgić, Nermin Polimać, Adis Grabovica, Adem Brajana, a u napadu će biti Adis Pita i Kenan Kovačević.







