Estetska medicina kao jedna od novih i sve popularnijih grana medicine našla je primjenu i u oblasti ginekologije.
Sve više se na stručnim usavršavanjima ginekologa na svjetskom iIi regionalnom nivou u posljednje vrijeme daje prostora tzv. ginekološkom antiagingu, odnosno procedurama koje u velikoj mjeri poboljšavaju kvalitet života žene u poznijim godinama.
One u određenim slučajevima tretiraju probleme sa kojima se sučava veliki broj ženske populacije, a to su nevoljno oticanje mokrenja i atrofija vagine praćena bolnim seksualnim odnosima.
Jedna od metoda estetske medicine koja rješava pomenute probleme velikog broja žena u srednjem i poznijem životnom dobu na potpuno prirodni način je PRP tretman u ginekologiji.
O ovoj temi razgovarali smo sa dr Slađanom Perić, koja ima decenijsko iskustvo u kliničkom radu u oblasti ginekologije i akušerstva na Klinici za ginekologiju i akušerstvo. Takođe, i višegodišnje iskustvo u bavljenju estetskom medicinom i estetskom ginekologijom.
Šta je zapravo PRP tretman?
–PRP (Platelet Rich Plasma) je potpuno prirodna metoda koja ima snažan efekat u podmlađivanju, regeneracij i revitalizaciji tkiva. Tretman se bazira na moći liječenja koju imaju matične ćelije i faktori rasta iz vlastite krvi.
Ova metoda se godinama koristi u raznim granama medicine, posebno u estetskoj medicini i dermatologiji, za ubrzavanje procesa zarastanja rana, smanjivanja ožiljaka i podmlađivanja kože.
U posljednje vrijeme je našla primjenu i u ginekologiji. Osim što pomaže kod poboljšanja seksulnog odnosa (kod dispareunije i anorgazmije te smanjenog libida) ima i medicinske indikacije u ginekologiji – kod urinarne inkontinencije, vaginalne atrofije, hroničnih upala vagine, simptomatskih cervikalnih ektopija, lichen sclerosuma.
Kako izgleda procedura?
–Postupak započinje vađenjem male količine krvi iz vene pacijentkinje u specijalizovane epruvete sa gel sepatatorom koji ima ulogu da centrifugiranjem izdvoji trombocitima bogatu plazmu od eritrocita.
Potom se u posebnoj centrifugi uz pomoć aktivatora odvoji plazma bogata trombocitima i faktorima rasta.
Prije početka ginekološkog tretmana nanosi se anestetički krem lokalno u regiji vulve i vagine. Potom se pripremljena plazma tankim injekcijama aplikuje se u vulvovaginalnu regiju.
Jednom ubrizgan u tkivima, PRP oslobađa aktivne faktore rasta koji privlače i aktiviraju pluripotentne matične ćelije u području ubrizgavanja, stimulišu rast fibroblasta, proliferaciju krvnih sudova i žlijezdanog tkiva i nov neuronski rast, što rezultuje podmlađivanje pa čak i poboljšanje funkcije oštećenih ili neoštećenih tkiva.
Kaskada reparativnih i regenerativnih procesa pokrenuta ubrizgavanjem PRP-a rezultuje stvaranjem fibrinske mrežice, bubrenjem epitijela žlijezda koje su odgovorne za sekreciju vagine prilikom odnosa, umnožavanjem kolagenih i elastičnih vlakana te dolazi do poboljšane prokrvljenosti tkiva.
Obnavljanjem tkiva oporavljaju se funkcije prokrvljenosti, vlaženja, tonusa i osetljivosti ovog područja bez neželjenih nuspojava.
Ovim postupkom vraća se elastičnost i čvrstoća vagine što daje potporu mokraćnoj bešici i na taj način dolazi do smanjivanja i nestanka urinarne inkontinencije.
Oporavkom vaginalnog epitijela i vaginalna mikroflora se poboljšava te tako smanjuje mogućnost infekcija.
Za šta je pogodan PRP tretman?
-PRP se koristi za tretman niza ginekoloških problema: urinarne stres inkontinencije, smanjena senzacija, smanjenog uzbuđenja, anorgazmije, vaginalne suhoće, smanjene seksualne želje, dispareunije, Lichen sclerosus-a, ožiljaka nakon epiziotomije…
Kada se posebno savjetuje ovaj tretman?
-Posebno se savjetuje tretman nakon porođaja kako bi se prevenirao nastanak stres inkontinencije i posljedičnog spada zidova vagine.
Koliko tretman traje i da li je neophodno ponavljati isti?
-Po potrebi se postupak ponavlja 2-4 puta, a efekat traje do 18 mjeseci.
Sama procedura traje oko 20-ak minuta, a nakon sprovedenog tretmana nije potreban nikakav oporavak i pacijentkinja se može vratiti svakodnevnim životnim aktivnostima i praktikovati seksualne odnose.