U okviru manifestacije „Express i ja“ nastupiće i Lepa Brena koja je nominirana u kategoriji „Nagrada za životno djelo“. Brena je već ranije izjavila da za tu noć priprema nesvakidašnji scenski nastup, ali i da se jako veseli nastupu pred sarajevskom, odnosno bosanskom publikom. U svojim počecima, kada nije bilo toliko novina, radija, televizijskih stanica Brena nije ni slutila da će njen muzički sjaj potrajati dugo.
Narod nas je zavolio
– Ono što sam mislila kada sam krenula da se bavim ovim poslom i šta sam tada mislila mislim i danas. No, možda me niko u međuvremenu nije pitao za neko opširnije mišljenje. Nisam u tim svojim počecima mogla naslutiti popularnost iz osmadesetih iz devedesetih godina. Kada krenete iz jednog malog mjesta, ili kako to obično neki ljudi iz velikih gradova vole reći, uz provincije, niko ne želi da vam da šansu da uđete na velika vrata.
Međutim, ja sam u tim osamdesetim upoznala moj „Slatki greh“, koji su i u to vrijeme bili veliki profesionalci. Desilo se da sam upoznala Marinu Tucaković, Batu Kovača i sve ostale kompozitore koji su nam pravili dobre pjesme. Narod nas je zavolio jer je u nama vidio nešto lijepo i pozitivno.
Vjerovatno smo mi postali idoli mnogima, zato što svaki čovjek koji krene iz malog mjesta misli da nema šansu, a u mom slučaju bila je to prilika da jednostavno pokažem da svako ko je vrijedan i talentiran može da uspije – smatra Lepa Brena.
Ljudi koji komplikuju
Najveća zvijezda bivše Jugoslavije također smatra da je potrebna iskrenost do srži i da je u njenom poslu gotovo nemoguće „sjediti na dvije stolice“.
– Znate kako, jednostavno morate shvatiti da svaki pjevač koji želi da se iskreno bavi ovim poslom, treba samo da pjeva i da se ne miješa ni u jedan drugi posao. S druge strane, neki moraju shvatiti da također postoje i ljudi koji su zaduženi da komplikuju i da pišu sve i svašta.
Ja ponekad pomislim, kada bi se zaista pisalo i da se pisalo sve ono što sam radila i kako sam živjela, pošto sam više od deset godina provela u autobusu i dvoranama, to publici i narodu možda i ne bi bilo interesantno, ne bi stvaralo intrige – rekla je Lepa Brena koja se uveliko sprema za sarajevski nastup.





