Učitelj Mirze Selimovića još u drugom razredu osnovne škole prepoznao je njegov pjevački potencijal. Ne čudi što ga je “tjerao” da se takmiči na dječijim priredbama, a kasnije i festivalima u Srebreniku na kojima je obično osvajao prvo ili drugo mjesto.
On danas nije toliko opterećen time hoće li biti na prvom, drugo, trećem… mjestu. Smatra da je već pobijedio time što je od 8.000 prijavljenih na audiciju showa “Zvijezda možeš biti Ti”, danas među 12 najboljih. Nije opterećen titulama pa ni time da li će biti na tronu u finalnoj večeri showa.
Ozbiljnije se počeo baviti muzikom od drugog razreda srednje škole kada je na pokon dobio gitaru. Ona je, pored muzike, njegova najveća ljubav. I danas povremeno svira sa momcima koji su činili ben “Paranoica” s kojim je povremeno nastupao.
– Ovo je na neki način jedna moja pobjeda. Bilo je zaista teško doći i do Top 12. Koliko god to nekome sa strane izgledalo jednostavno, nije baš lako odabrati pjesmu za koju smatraš da će ti najbolje “leći”, razmišljati kakav će biti nastup, šta odijenuti… Najveću tremu sam imao na prvoj audiciji, a ovo sada je nekako uhodano. Živim za petak, za dan kada ću ponovo izaći na Hayatovu scenu – priča simpatični takmičar iZ Srebrenika.
Svjestan je konkurencije. Ima svog favorita ali njegovo ime ne želi javno objelodaniti.
– Svi su jaka konkurencija. Nikoga ne mogu izdvojiti jer svako od nas 12 koliko je ostalo takmičara, ima nešto po čemu je jači od “protivnika”. Želja svakog od nas je da pobjedi, ali vjerujte da niko to toliko ne ističe jer smo sretni da smo tu gdje smo sada – iskren je Selimović.
Uživa veliku podršku glasača iz rodnog Srebrenika, ali i brojnih drugih bh. gradova.
– Svakako da je najveća podrška mojih sugrađana, ali sam sretan kada vidim da za mene glasaju ljudi koji su me jedino upoznali preko TV ekrana, kada me zovu i hvale. Pored vrlo bitih ocjena žirija, podjednako su važni i glasovi publike. Ako je nema dovoljno svašta se može desiti baš kao i prošlog petka kada je zamalo takmičenje napustio Enes Merdović – kaže Selimović.
Iako ga prozivaju da često pjeva samo one laganije pjesme, Mirza kaže da je u njegovom dosadašnjem takmičarskom repertoaru bilo svega…
– Ne gledam na tempo već na kvalitet pjesme. Uglavnom pjevam one zahtjevnije. Bilo je tu i brzih pjesama s kojima sam se predstavljao. Možda češće pjevam “laganice” jer sam veliki romantičar u duši. Možda se tu krije odgovor – smješkajući se priča zaljubljeni Selimović.
A, zaljubljen je, trenutno, jedino u gitaru i lijepu pjesmu. Njegovo srce još nije zarobila neka djevojka.
– Sve sam posvetio ovom takmičenju tako da nemam baš dovoljno vremena za privatni život. Istina je da nemam djevojku. Možda je to sada sreća jer joj ne bih mogao posvetiti dovoljno vremena. Ali i za to će biti vremena – vjeruje ovaj 21-godišnjak.
Povezivali su ga sa Anisom Zilkić koja je nedavno napustila show. No, oni su, kaže Mirza, samo dobri prijatelji.
– Često smo zajedno plesali, sjedili jedno do drugog i zbog toga su nas povezivali. Ali između nas nikada nije bilo ništa više od prijateljstva – dodaje on.
Šaljivo kaže kako ne želi komentirati članove žirija. Kompetentni su za svoj posao i sve drugo bi bilo suvišno za reći.
– Jesu li nekada malo nepravedni? Ne znam… možeda, ali ponavljam oni samo rade svoj posao. I kritiku treba podjednako gledati kao i pohvalu – iskren je ovaj takmičar.
Anida, Sara i Emina su mi kao sestre
Mirza, kako nam reče, nema samo jednu mlađu sestru već još tri. Anidu, Saru i Eminu smatra kao svojim sestrama.
– Drage su mi kao sestre i samo tako ih gledam. Drago mi je što sam i u njima pronašao prijatelje – sretan je Selimović.