Granični poremećaj ličnosti je poremećaj mentalnog zdravlja koji utiče na način na koji se osoba osjeća i na koji procjenjuje sebe i druge, uzokujući probleme u svakodnevnom funkcionisanju. To uključuje obrazac nestabilnih intenzivnih odnose sa drugima, iskrivljenu sliku o sebi, ispoljavanje jakih emocija i impulsivnosti.
Osobe sa ovim poremećajem imaju jak strah od napuštanja i teško podnose da budu sami. Ipak, neadekvatan bijes, impulsivnost i česte promjene raspoloženja mogu otjerati druge od njih iako žele da imaju dugu i stabilnu vezu. Ovaj poremećaj obično počinje u ranom odraslom dobu.
Ljubav i mržnja
Naziv “granični” je nastao jer je ovaj poremećaj svrstan na granici između neurotskih i psihotičnih poremećaja. Osnovno ispoljavanje ovog poremećaja je emotivna nestabilnost, koja vodi ka stresu i drugim problemima. Ako imate granični poremećaj ličnosti nemojte se obeshrabriti. Mnogi ljudi sa graničnim poremećajem budu bolje uz liječenje i mogu da žive sretno i mirno. Granični poremećaj ličnosti utiče na to kako se osoba osjeća, kakve odnose ima sa drugima i kako se ponaša. Osoba sa ovim poremećajem često je nesigurna ko je ona u stvari.
To znači da se slika samog sebe ili osjećaj sebe često i naglo mijenja. Može vidjeti sebe kao zlog ili lošeg, a ponekad se može osjećati kao da uopšte ne postoji. Promenljiva slika samog sebe često vodi do stalne promjene posla, prijatelja, ciljeva i vrijednosti. Intimne veze su često haotične. Osoba doživljava odnos kao smjenjivanje ljubavi i mržnje. Može idealizovati partnera u jednom trenutku a potom naglo i dramatično ga zamrziti zbog nekih njegovih grešaka ili sitnog nesporazuma.
Ove osobe računaju da će dobiti od drugih ono što im je potrebno, kao što je osjećaj samopoštovanja, potvrda i osjećaj identiteta. Oni traže osobu čija će vječna ljubav i saosjećanje popuniti crnu prazninu u njima i ukloniti njihov očaj, prenosi psihoverzum. Za osobu sa graničnim poremećajem ličnosti, gubitak odnosa može biti kao da se suočavaju sa smrću. U vezi, ove osobe stalno traže znakove da ih partner ne voli i da će ih ostaviti. Ako se to potvrdi, mogu da se razbjesne, optužuju, plaču, planiraju osvetu, povrede se, prevare partnera ili urade nešto slično.
Glavna ironija ovog poremećaja je što ove osobe očajnički žele bliskost i intimnost, ali ponašanje kojim to pokušavaju da dobiju najčešće odbija ljude, prenosi psihoterapija.org.
Rizično ponašanje
Simptomi graničnog poremećaja ličnosti uključuju: Impulsivno i rizično ponašanje, kao što su nebezbjedna vožnja, seksualni odnosi bez zaštite, kockanje ili upotreba ilegalnih droga -Jake emocije koje se često smjenjuju -Intenzivne ali kratke epizode anksioznosti ili depresije.
-Neadekvatan bijes koji ponekad eskalira u fizički obračun -Teško kontrolisanje emocija i impulsa -Suicidalno ponašanje -Strah da se bude sam.
ISPUNJEN ŽIVOT
Osobe sa graničnim poremećajem ličnosti se često osjećaju neshvaćeno, usamljeno, prazno i beznadežno. Karakteristično je da su puni mržnje prema sebi i samoprezira. Mogu biti potpuno svjesni da je njihovo ponašanje autodestruktivno, ali su nemoćni da ga promjene.
Loša kontrola impulsa može dovesti do problema sa kockom, vožnjom ili zakonom. Ako primjećujete kod sebe nešto od gore navedenog, razgovarajte sa psihijatrom ili psihoterapeutom. Pravi tretman vam može pomoći da se osjećate bolje i da vodite stabilniji, ispunjeniji život.