Amir Nino Rešić je za kratko vrijeme 90-tih dotakao estradno zvjezdano nebo. Uz vrtoglavu popularnost okusio slast slave s kojom se teško nosio. Zapravo, bilo je to preteško breme za njega pa je našao „pomoć“ u alkoholu. Postaje najkontroverznija estradna ličnost tog vremena. Kontroverza je pratila i etiketirala čak i njegov moral.
Nino Rešić je rođen u Bosanskoj (Kozarskoj) Dubici 1964. godine. Svoj pjevački talenat je iskazao još kao školarac a ljudi su prepoznali njegov talenat pa bi kao dijete često zapjevao ljudima neku sevdalinku, a poslije bi bio nagrađen slatkišima. Svoje studijsko obrazovanje je zapostavio pjevajući po kafanama. U Kruševcu gdje se preselio pjevao je u objektu „Bele vode“ ‘93 kada ga je zapazio poznati menadžer Zoran Bašanović. Odveo ga je u Beograd gdje je snimio album sa svojim prvim hitom „Što mi noći nemaju svanuća“.
Uspostavlja saradnju sa PGP RTS kada dobiva i Oskara popularnosti za pjesme „Udahni duboko“, „Donesi divlje mirise“. Nakon toga prelazi u Diskos gdje donosi nove hitove „Idi moram da ti kažem“, „Tvoje oči“… Hit za hitom se niže. A on ponovo prelazi u PGP RTS ‘96 godine. Realizira pjesme „Ljubav je slepa“, „Imala pa nemala“, Ružo mirisna“, „Kraljica Balkana“, „Ti si kćerko mamin sin“. Nešto kasnije i pjesmu „Kunem ti se“ i „Trebaš mi“. 2001. snima „12 meseci“ a 2002. prelazi u bijeljinski Renome. Nino je snimio i duet sa Draganom Mirković „Divlja devojko“, Snežanom Đurišić „Tanka žica tanke niti“ sa Sarom Marković „Pogodak u metu“ i sa Hani „Ja ljubim druge“.
Česte turneje, koncerti, slava su ga dovodile u stanje beznađa. Nije mogao da nađe rješenje sa samim sobom pa je počeo piti još ‘93. godine na svojim prvim turnejama. Rastavio se od svoje prve supruge sa kojom ima kćerku Amelu, sa izvjesnom Slavicom dobio je kćerku Sandru i sa Sarom Marković koja je živjela u Njemačkoj dobio je kćerku Tamaru. Konstantno su ga pratile afere i skandali što ga je dovelo u vrtlog iz kojeg nije znao naći izlaz. Nije našao odgovor zašto je u tom alkodelirijumu odlučio da promijeni vjeru dok je bio u braku sa Sarom. Ona mu je pomogla da se riješi bar na kratko svog poroka, no on ostavlja nju i vraća se u Beograd u kojem su mu poznati likovi tog vremena padali na koljena dok ih je zabavljao a potom ga proganjali prijetnjama.

Nino se suočava sa momentom predstave o svom identitetu. Počinje da ga nagriza taj prelazak na pravoslavlje i novo ime Nikola. Često dobiva strahove, ljutnje, halucinacije. Istražuje mogućnost vraćanja u Islam. Dobivao je razne odgovore. Pozivao znance u Bosni, plakao, tražio oprost za grešku koju je zapravo nanio sam sebi. Odgovor je dobio 2002. kada je doselio iz Bijeljine u Sarajevo kod svoje prijateljice Jasne. Upravo u tom periodu prolazio je i on i ona kroz životni prelom.
Pomogla mu je da stane na noge, da se vrati dinu i imanu i da se odrekne alkohola. Započeo je novi život, disao punim plućima, snimao i radio. Odrađivao turneje po evropskim i američkim prostorima. Odmarao se u egzotičnim zemljama. No, u momentu su poželjeli da se razdvoje. Ona ga je zapravo stavila na ispit jačine karaktera. On seli u podstanarsku sobu u Bijeljinu, ponovo počinje da pije. Svoj status dovodi do dna. A u svoj toj nevolji sustiže ga „galopirajuća“ smrtonosna bolest – peforacija pankreasa.
Njegov život gasi se 2007. godine. Život koji je išao putanjom od vrha prema dnu. Iza njega je ostao veliki broj hitova, priča koliko je bio inteligentan, načitan, nenametljiv u trenucima trezvenosti. Pjevački fenomen otišao je u sveobuhvatnoj tišini bez vlastitog odgovora – ko sam! Na Nininu dženazu u Urijama kod Kozarske Dubice došli su članovi njegove familije, bliže kolege, prijateljica Jasna i njegov dajidža iz Zagreba koji je i podigao nišane svom sestriću. Niko od članova njegove uže porodice nije bio tu.
Nino je bio osuđen na skandale. Jedan od takvih je bruka koja se desila u novosadskom hotelu „Park“ gdje ga je raskrinkala njegova tadašnja djevojka u flertu sa Vesnom Zmijanac, što su pojedini tabloidi dočekali kao temu desetljeća.
U periodu Nininog teškog opijanja, u trenucima halucinacije uvijek mu se pri ruci nalazila njegova iskrena prijateljica Snežana Đurišić, kao i Zoran Bašanović koji je na koncu izgubio snagu za borbu s Ninom nakon jednog TV snimanja. Iz automobila ga je doveo na stejdž a on se sručio predoziran alkoholom. Iz tog automobila zamolio je dijete, slučajnog prolaznika, da mu kupi vodku koju je ispio do dna dok je došao njegov red na nastup.
Mezar Amira Nine Rešića zatrpan je cvijećem. Tu je i mramorna knjiga koju mu je postavio prijatelj, mikrofon, mramorna zvijezda… Sve je to poklon od fanova jer tu nikad nije došlo nijedno njegov