Istinska ljubav se čovjeku ne dešava često. Možda jednom u životu. U mnogim slučajevima ta ljubav ostane neuzvraćena. Bez obzira na tu činjenicu, zaljubljen čovjek posjeduje neobičnu energiju i nadahnuće, koje se vidi u svakom njegovom pokretu. Kasnije, ukoliko se ta ljubav ne realizuje u željenom obliku, kod onog koji voli dolazi do razočaranja i rezignacije. Brojni su primjeri koji takvo stanje prate agresijom, suicidnim sklonostima ili bijegom u poroke. Pjesma “Plava žena – topla zima” Seje Pitića opisuje taj fenomen. Naravno, ovaj dio bez suicida, agreije i poroka.
Pjesma se našla na prvom mjestu istoimenog albuma iz 1980. godine, a napisao ju je Mijat Božović. Ogromna popularnost koju je stekako ovom pjesmom vinula je Seju Pitića u estradne visine, iako on tome nije težio. Sebe je smatrao pjevačem za kafanu, probrano društvo i prisnu atmosferu. Ovom pjesmom je na ilidžanskom festivalu osvojio 9. mjesto. Iako žiri nije prepoznao vrlinu pjesme, ona publici nije promakla. Bila je prodavanija od svih ostalih pjesama zajedno. Skepsa i podozrenje koje pjesma izaziva kod ljudi se ogleda u oksimoronskoj sintagmi – topla zima. Skepse nije bio lišen ni sam Sejo Pitić. Kako je i sam priznao svojevremeno, nije bio pretjerano oduševljen oksimoronskim stihovima.

-Pjesmu su nudili Miroslavu Iliću, koji je iz istog razloga odbio. Kakva, bolan, topla zima?! Poslije mu je bilo krivo… I mene je trebalo nagovarati da je snimim. Muradif Brkić je bio nevjerovatno uporan, te je uspio da me nagovori. Ostalo se zna… Najpopularnija i najslušanija pjesma sa “Ilidže,” nevjerovatan tiraž. I danas se sluša i pjeva, nema derneka bez nje…
Oksimoron je stilska figura koja na najprecizniji način dočarava tematiku pjesme. Istinska ljubav se desi često koliko i topla zima. Radnja pjesme se dešava u vremenu nakon nastanka, trajanja i nestanka ljubavi. Lirski subjekt se retrospektivno osvrće na prošlo vrijeme i djevojku plave kose koja mu je nepovratno uzela srce. Njegova ljubav je toliko jaka (jača i od patnje) da joj smirenim tonom i neusiljenom samokontrolom, preko zajdeničkog prijatelja, upućuje pozdrave. Razočaranje, bol i sjeta su tu, ali je ljubav dublja, pa mjesta za nedostojanstveni porok, agresiju ili suicid nema ni u najmanjoj mjeri. Lijepo je biti zaljubljen, lijepo je uživati u ljubavi, ali kada istoj dođe kraj patnju treba prihvatiti dostojanstveno.
Kada pjesma iskreno nosi neku poruku, bez obzira da li je očigledna ili prikrivena stilskim figurama, oksimoronom u ovom slučaju, onda ona nalazi put do publike. Lična iskustva i emocije se prepoznaju u pjesmi, te tako decenijama živi i ne gubi na aktuelnosti, te stiče status evergrina.
Piše: Ozren T.