Goran Kovačević bio je pjevač, muzičar i tekstopisac bivše jugoslovenske rok scene. Svojim aktivnim prisustvom u muzici od 1969. do 1984. godine ostavio je značajan trag u grupama „Čisti zrak“, „Teška industrija“, ali i solo karijeri koja je tada bila neshvaćena. Pisao je i za druge rok grupe. Snimao uz saradnju vrhunskih muzičara i autora u to vrijeme. Sve što je radio u muzici bilo je perfektno, ali pogrešnim izazovima se prepustio i sve „zatamnio“.
Vajtino mjesto
Goran Kovačević rođen je u Mostaru 1955. godine. Već sa dvije godine s porodicom seli u Nevesinje gdje se uz obrazovanje sve više prepušta muzici. Sa svega 12 godina osniva grupu „Amori“ a u svom mjestu postaje vrlo poznat. Svirali su po igrankama, a onda ’73. godine odlazi u Sarajevo. sa svojim prijateljem i kolegom Milivojem Grahovcem ulazi u grupu „Stop“, sa kojom tezgari po BiH. Studirao je Pravo, a stanovao na Bjelavama u studentskom domu u sobi 301. takmičio se po Brucošijadama, banjalučkom „Prvom aplauzu“ izvodeći „Odiseju“ od Lea Martina. Oduševio svojim glasom i talentom žiri u kojem je bio i Himzo Polovina.
Sa dobrim muzičarima osniva bend „Čisti zrak“. To je period kada upoznaje Ipeta Ivandića iz „Dugmeta“ koji mu pomaže kao dobar drugar da dobiju 30 sati besplatno studija u Zagrebu. Tada snimaju singlicu „301“ koja sjajno prolazi kod publike. Uslijedila je i „Repriza“ ’75. godine. Sa razglasnim sistemom ozvučava prvu turneju po BiH „Teške industrije“.
A onda dolazi na Vajtino mjesto koji je otišao na drugo studijsko snimanje. Nastupa na zagrebačkom takmičenju „rodoljubive i revolucionarne pjesme“. Izvodio je numeru „Nikola Tesla“ za koju je tekst napisao Duško Trifunović a melodiju Gabor Lenđel. Dva albuma realizira sa „Teškom industrijom“ za Jugoton. Godine 1976. album „Teška industrija“ i ’78. „Zasviraj i za pas zadjeni“. Sa Lazom Ristovskim i Ipetom Ivadićem snima solo album „Prvak svijeta“ 1982. godine i drugi „Pepeljuga u džinsu“.
Legende muzike
Uporedo pisao pjesme za grupe „Cod“ snimivši prekrasnu baladu „Deni“ koja je ostala popularna do danas. O Goranu Kovačeviću svi koji su ga poznavali kazuju prekrasne rečenice koliko je uprkos „gafu“ koji je napravio, bio dobar čovjek, vrhunski solista, neki čak tvrde da je bio najbolji u Jugoslaviji, a on se povukao iz muzike 1984. godine. Naprosto „nestao“.

I kada je preminuo u Sarajevu 2014. godine rijetki mediji su zabilježili Goranov odlazak, a bio je vrijedan pomena jer je svrstan među legende muzike.
Rastjerivanje smoga
Svojom pjesmom „Čisti zrak“ Goran je u to vrijeme animirao Emerika Bluma, čelnika „Energoinvesta“ da tih 70-tih pokrene „rastjerivanje smoga“ alternativnim saobraćajnicama. Tako je Sarajevo naglo palo na ljestvici najzagađenijih evropskih gradova.
Najviše glasova za “301”
Za pjesmu „301“ iz ’75. godine muzički urednik top liste Radio Sarajeva Vlatko Marković kazao je da nikada toliko glasova nije dobila vodeća numera. A potvrdu je dobio u Domu sindikata kada je ispraćen ovacijama.
Afera “hašiš”
Zajedno sa Ipetom Ivandićem, Lazom Ristovski, Rankom Bobanom, Zlatkom Holdom, Goran Kovačević je kao prvooptuženi bio osuđen u aferi „hašiš“ zbog posjedovanja tog narkotika. Bivši jugoslovenski zakon mu je „satrao“ svojim kriterijuma karijeru, ali čini se i Goranovu volju za dalje djelovanje u muzici.
Piše: Jasna Durić