Iako je, svojeveremeno, bio izuzetno popularan klupski pjevač, te imao izgrađenu bazu publike, Armin Šaković nije dugo boravio u estradnim vodama. Pojavio se, zabljesnuo i sklonio u medijsku izolaciju. Pjesme kojima je najviše skrenuo pažnju na sebe, koje su ga maksimalno približile srcima širokog kruga publike su „Nermina“, „Skitnica,“ „Za sva vremena,“ ali bez ikakve sumje njegova najbolja i najpoznatija pjesma je „Mina“ ili „Ovo vino“, kako je još poznata. U pomenutoj izolaciji ostao je do prije koju godinu kada je objavio singl „Dobra strano mog života“, te podsjetio da u svom opusu zaista ima pjesama vrijednih pomena.
Početkom 2000-tih godina javio se polet da se domaćoj pop sceni vrati stari sjaj. Šaković je bio prvi među jednakim predstavnicima estrade koji su učestvovali u tom poduhvatu, te imali zanimljivih pjesama u tom periodu. Sjetimo se Nine Pršeša, Rize Ruže, SMS-a ili grupa „Erato“, „Macbeth“, „Punkt“. Nekako im je svima zajedničko bilo da su imali nekoliko hitova, kvalitetnih pjesama, ali i da se nisu dugo zadržavali u javnom životu.

Šakovićeva pjesma „Mina“ zaista je specifična. Stoga ne čudi njena popularnost koju je uživala, a koja ni danas ne blijedi. Bitno je istaći i odati priznanje Šakoviću što je u ovu pjesmu unio sav svoj umjetnički senzibilitet, jer osim toga što pjeva, on potpisuje i stihove i kompoziciju. Pjesma donosi ispovijest lirskog subjekta nakon ljubavnog kraha, a sve kroz obraćanje bivšoj dragoj. Osjećanja koja pjesma budi tokom slušanja su čežnja, rezignacija i melanholija. Bez obzira na okončanje veze, o kojoj se pjeva, ljubavi u srcu lirskog subjekta prema bivšoj izabranici ne manjka. Ta ljubav je i razlog nastanka pjesme. Uvodni lagani, tugaljivi ritam kao da dočarava pomenutu čežnju. Ipak, iz takta u takt, iz stiha u stih, pjesma postaje dinamičnija, ekspresivnija, te nakon orijentalnog soliranja doživljava pravi krešendo, tj. eksploziju emocije, pojačanu maestralnim pratećim vokalima, pa od početne patnje, tuge i čežnje više ništa nije ostalo. Pjesma je sada dinamična, te dočarava buđenje neke nade u srcu lirskog subjekta da će se u jednom trenutku izdići iznad ljubavnog brodoloma.
Valja naglasiti da pjesma ima i toliko korišteni motiv bijega u porok kako bi se našao lijek za slomljeno srce. Pomenuti motiv najviše je u upotrebi u turbofolk repertoaru (čitaj pjesmama bez ikakve umjetniče vrijednosti), ali je znalački doziran samo jednim stihom, pa ni to ne treba Šakoviću uzeti za zlo. Ipak je u njoj mnogo više i vrline i umjetničkog umijeća. Na momente maestralnog…
Ova pjesma nema životni vijek od nekoliko decenija, da je možemo ubrajati u kultne evergrine. Međutim, nekih 15 godina njene aktuelnosti svakako nije za potcjenjivanje. „Mina“ nas, po ko zna koji put, uči da je samo malo iskrene emocije potrebno unijeti u pjesmu da bi ona našla svoju publiku, te više nego uspješno prkosila zubu vremena. Aferim, majstore…
Piše: Ozren T.