Jordan Nikolić bio je pjevač narodnih pjesama. Pjevač i čuvar ljepote izvornog melosa Kosova i Metohije. Njegova izvedba bila je za divljenje. Neka posebna emocija i energija u njegovom glasu sklapala je slike života i duha tih prostora. A njegov glas pun ljepote mamio suze slušateljstva. Saživjeli bi se sa dušom tog kraja i predivnim vaktom o kome je pjevao.
59 izvornih numera
Jordan Nikolić je rođen u Prizrenu 1933. godine. Poticao je iz radničke obitelji koja je živjela solidno. On se školovao a njegov brat je postao prvi poslijeratni pjesnik na tim prostorima. Nakon osnovnog obrazovanja i gimnazije upisao je na Filološkom fakultetu u Beogradu Jugoslovensku književnost i SH jezik. A u Prizrenu je 50-tih godina u Domu armije sa pjesmom „Buongiorno Triesteza“ osvojio prvo mjesto kao i u Beogradu na takmičenju gradova kada je izvodio napolitanske kancone poslije čega je dobio i nadimak „Jordan Napolitanac“. Prve snimke ostvario je 1961. godine na Radio Prištini. Već 1968. godine za Radio Beograd sa velikim orkestrom kojim su rukovodili Rade Jašarević, potom Ljubiša Pavković i Branimir Đokić, sve za PGPRTB. Bile su to obrade grčkih pjesama „Došla si opet u moj dom“, „Tebi pevam ovu pesmu“, „Zašto nisam ptica“…
Za zagrebački Jugoton snimio je duete „Ovih dana reče meni Jana“ sa Danicom Obrenić i na albanskom jeziku pjesmu „Kah pranvera“ sa Nedžmijom Pagarušom. Dobiva ponude za rad na Radio Beogradu, no on se vraća u svoj zavičaj gdje je 18 godina radio kao profesor u gimnaziji, predavao Književnost a i na Radio Prištini kao muzički urednik. Upravo tu je realizirao 59 izvornih numera.

Seli se u Beograd zajedno sa svojom obitelji, suprugom Lidijom i dvije kćerke gdje počinje raditi u Domu kulture „Vuk Karadžić“. Na tom radnom mjestu se zadržao dvije godine a potom počinje da radi kao novinar i lektor na Radio i listu „Goša“. Pjesmu „Jordan nikad nije zapostavljao“ sa njom je obišao cijelu bivšu Jugoslaviju više puta, Evropu, pjevao pred Titom. Nastupao na festivalima „Akordi Kosova“, „Opatijskom“, „Banjalučkom“… Pobjeđivao ali i osvajao na svoj muzički doprinos i očuvanju tradicionalnog zvuka brojna priznanja. Godine 1973. je bio dobitnik decembarske nagrade Kosova, 1978. Estradne nagrade Srbije i 1981. godine Estradne nagrade Jugoslavije. Među priznanjima su i zlatne značke, Mostorsko pismo za životno djelo, zlatne medalje za očuvanje tradicije iz oblasti kulture, plakete, pohvale…
Pjesme u amanet
Njegove pjesme „U selu kavga golema“, „Marijo, deli bela kumrijo“, „Oj golube“, „Mori Cveto, Cveto kalušo“, „Ko će ti kupi, al’ kanarice“, „Džanum rađe sunce“, „Oj, Soko, Soko“, „Srpski božuri“… su samo neke koje je ostavio u amanet pokoljenjima iza sebe da uče iz njegove interpretacije jer je važio za carski glas iz carskog grada. Jordan Nikolić je preminuo 2018. godine u 85. godini života.
“Poj, Jorče, poj dušo”
Dok se kao dječarac vraćao sa igrališta kući prolazeći kroz sokake pjevao bi. Kapije i pendžere žene bi otvarale i dobacivale riječima „Poj, Jorče, poj dušo“.
O njemu pisala ruska “Pravda”
U velikoj moskovskoj hali „Čajkovski“ kao predstavnik Jugoslavije u SSSR-u ispjevao je numeru „Večernji zvon“ kada ga je publika uz ovacije propratila. O ljepoti njegovog nastupa pisale su tamošnje novine „Pravda“.
“Carski glasovi”
U Domu kulture „Gračanica“ u čast Mare Đorđević i Jordana Nikolića održava se tradicionalni festival izvorne pjesme „Carski glasovi“. Organizatori su Udruženje estradnih umjetnika Kosova.
Piše: Jasna DURIĆ