Istraživači tvrde da su otkrili 20 najboljih skloništa u slučaju izbijanja pandemije koja bi mogla da uništi ljudsku vrstu.
U studiji “Prioritizacija ostrvskih država kao utočišta u slučaju ekstremne pandemije” (The Prioritization of Island Nations as Refuges fromExtreme Pandemics) naučnici sa Novog Zelanda, koji je proglašen za drugo najbolje mjesto za sklanjanje od apokaliptične pandemije, koristili su niz strogih kriterijuma kako bi suzili mogućnosti. Manja ostrva su izbačena iz konkurencije jer im nedostaje niz sredstava koja bi mogla da podrže modernu civilizaciju.
Svako potencijalno utočište je moralo da ispuni uslove u pogledu udaljenosti od drugih kopnenih masa, prirodnih opasnosti, raspoloživih resursa i broja posjetilaca koje može godišnje da primi.
Njihovo istraživanje, objavljeno u časopisu Risk analizis, proglasilo je Australiju za idealno utočište od globalne pandemije, prije svega zahvaljujući obilju energije i hrane na tom kontinentu. Među prvih pet najboljih mjesta za sklanjanje od svjetske pandemije nalaze se i Novi Zeland, Island, Malta i Japan. Slijede ih Barbados, Kuba, Fidži i Jamajka,
Bojd je rekao da bi najgori scenario mogla da bude zaraza genetski modifikovanim organizmom koji su ljudi slučajno ili namjerno oslobodili.
Novi Zeland je na drugom mjestu najbezbjednijih utočišta.
-Moramo da budemo spremni na ovakve situacije – dodao je on.
Bez obzira na to što je vjerovatnoća od izbijanja katastrofe tako širokih razmjera mala, Vilson se slaže da je, za svaki slučaj, važno razmišljati unaprijed.
-To je poput polise osiguranja. Nadate se da se nikada neće dogoditi, ali ako dođe do katastrofe, onda bi strategija trebalo da postoji i prije nego što se dogodi.