Strašan požar 15. aprila zahvatio je parišku katedralu Notre Dame i srušio zvonik najposjećenijeg historijskog spomenika Europe, što je užasnulo cijelu zemlju. Gusti dim se uzdigao iz katedrale, koju su gutali plamenovi, a te potresne snimke izravno su emitirali francuske tv-postaje i društvene mreže.
-Strašan požar– rekla je gradonačelnica Anne Hidalgo dok su se hiljade Parižana okupljale na mostovima Ile de la Cite u središtu Pariza, rastužene uništenjem spomenika upisanog u gene Pariza i Francuske. Predsjednik Emmanuel Macron izrazio je tugu cijelog naroda:
-Tužan sam dok gledam kako gori dio nas- napisao je na Twitteru. Taj požar je vjerojatno povezan s radovima obnove katedrale, rekli su vatrogasci.
Vatrena stihija uništila je 850 godina staru katedralu koja je bila identitet parižana i predstavljala ono najsvetije. Prema prvim dostupnim informacijama, stručnjaci tvrde da kompletna rastauracija neće biti moguća, jer je golema plamena buktinja uništila središnji toranj i krovište katedrale Notre-Dame, koja je sinonim pariške, francuske i svjetske kulturne znamenitosti.

A view of the cross and the sculpture ‘Pieta’ by Nicholas Coustou behind debris inside the Notre-Dame de Paris in the aftermath of a fire that devastated the cathedral, in Paris, France, 16 April 2019. The fire started in the late afternoon on 15 April in one of the most visited monuments of the French capital.
Cathedral of Notre-Dame of Paris fire aftermath, France – 16 Apr 2019
Slijedi pet činjenica o gotičkom remekdjelu starom više od 850 godina.
Kamen temeljac za crkvu Notre Dame (Naše Gospe) položen je 1163. za vladavine Luja VII., u vrijeme kada se srednjovjekovni Pariz širio u broju stanovnika i jačao kao političko i ekonomsko središte francuskog kraljevstva.
Gradnja će se nastaviti veći dio idućeg stoljeća, a do velike rekonstrukcije i gradnje dodataka dolazi u 17. i 18. stoljeću. Kameni radovi na pročelju i vitraji oživotvoruju slike i pouke iz Biblije. Građevinom dominiraju dva obrubljena zvonika iz 13. stoljeća. Takozvani “bourdon”, najveće zvono, naziva se “Emmanuel”.
Do vrha zvonika vodi 387 stuba koje posjetitelje vode kroz galeriju himera, mitskih stvorenja sastavljenih od više životinja. Najpoznatija od njih je vodoriga koja sjedi na vrhu katedrale i promatra Pariz glavom naslonjenom o dlanove.
Victor Hugo iskoristio je katedralu kao mjesto radnje svoga romana “Zvonar crkve Notre-Dame”. Grbavac Quasimodo, glavni lik, izaziva strah Parižana svojom nakaznosti. Utočište nalazi u katedrali gdje postaje zvonar. Po romanu je snimljeno nekoliko igranih i animiranih filmova.
Ono što je nezaobilazno kod ovakvih i sličnih događaja su neisostavne teorije zavjere koje počinju da ulijevaju nepovjerenje u autentičnost stvarnih događaja.
Navest ćemo nekoliko koje su oblilježilje požar čuvene katedrale.
Nostradamus je, naime, u svojim stihovima naveo da će emocionalno najviše biti pogođene Francuska i Italija (zemlja unutar koje se nalazi Vatikan).
Jedna od najpopularnijih definitivno jeste da je Walt Disney predvidio požar u čuvenom crtanom filmu “Zvonar crkve Notre Dame” Quasimodo.
Teoretičari zavjera su istaknuli kako je katedrala gorjela i u crtanom iz 1996. godine. I populrani Simsonovi „predvidjeli“ su identičan događaj pariškog požara.