O ovom momku smo do sada pisali mnogo puta. Poznat po vrhunskim dernecima kakve pravi po klubovima širom BiH, Hrvatske i Europe… Izo Husam. Travnički pjevač i kantautor skoro sedam godina desna ruka Mirze Hadžiahmetovića, bugojanskog producenta i vlasnika studija „Hazard".
Do sada stoji potpisan kao autor tekstova i muzike na više od 200 kompozicija i hitova za mnoga bh. etradna imena i među kolegama pjevačima dobio je nadimak "Bosanski Peđa Medenica".
Njegove pjesme se nalaze na albumima Nihada Fetića Hakale, Emira Đulovića, Mirze Šuta, Davora Badrova, Asmira Grabusa, Esada Plavog, Time Out benda, Seada Dugonjića i mnogih drugih. Interesantno je i to da je Izo okušao svoju sreću u novoj sezoni regionalnog tamičenja "Zvezde Granda", ali nije uspio proći u drugi krug sa pet tastera "DA" i dva "NE" Jelene Karleuše i Dragana Stojkovića Bosanca.
Izin nastup je pratila velika rasprava članova žirija u kojem je Marija Šerifović bila najglasnija za njegov prolaz u baraž. Njegovo ispadanje je kod mnogih ljudi u BiH izazvalo revolt, po komentarima na njegovom Facebook profilu i stranici se moglo pročitati mnogo toga upućenog žiriju, ali i veliko razočarenje fanova jer se radi o već poznatom i izgrađenom pjevaću koji pjeva već 18 godina.
Kontaktirali smo Izu da pitamo šta se desilo, a i da provjerimo informaciju da li snima duet kako je nedavno objavljeno u emisiji "Hayat Productions Show". On je, kao i uvijek, bio raspoložen za razgovog i šalu.
![]()
Mirza i Izo: Dugogodišnji prijatelji zajedno rade u "Hazardu"
– Uopće nisam razočaran. Zadovoljan sam nastupom, a i reakcijom moje publike. Tri dana sam odgovarao na poruke i komentare ljudima koji su bili razočarani i ljuti, šta bi tek bilo da sam prošao (smijeh). Ma, sve je to show i prije je bilo odličnih pjevača koji su ispadali iz tog takmičenja, ali su našli svoje mjesto pod estradni nebom napravili karijere. Takvo iskustvo je imala i Ivana Selakov, Srećko Savović i mnogi drugi, tako da neću poslušati Karleušin savjet da se držim rada u studiju i da nisam za scene. Možda nisam tip zvijezde kakvu ona traži, ali imam svoju publiku i gazim kroz život kako i sve ove godine prije. Možda sam imao taj nazivimo hendikep da sam prije na tri dana od snimanja napunio 35 godina i bio sam najstariji u grupi, a i to da nastupam 17. kao predzadnji kada su već svi umorni i jedva čekaju da završi snimanje. I meni se od čekanja skoro 10 sati da dođem na red da pjevam uvukla neka nervoza, skupilo se sve umor od puta, čekanja, pa malo i treme tako da mi vokal nije na tri mjesta izašao kako treba. Bilo je tu još nekih sitnica, ali svi pjevači su to prošli taj dan kao i ja i samo mi znamo kako je i koliko dugo traje taj dan, da kreneš od kuće oko pola šest ujutro, stigneš u Beograd, pripreme i sve i tek onda počinje snimanje sa milion pauza. Ljudi pored malih ekrana vide samo ono što je montirano. Puno više se toga tamo desi što nije za emitivanje. Četvero učesnika iz moje grupe nije ni pušteno u emisiji. "Isječeni" su iz emisije kao da i nisi bili tu. Po meni najveći propust je to da su mi pogriješili prezime, pa sam sad Izo Husan koji ne postoji nigdje. Ostalo ništa se ne mijenja. Nastavljam dalje sa svirkama i svim obavezama – priča Husam.
Cijeli radni kalendar za ovu godinu je popunjen. Za Novu godinu sa svojim muzičarima nastupa u Lyonu, a poslije toga idem na godišnji odmor.
– Jedino poslije "Granda" moj nadimak "The Doctor za dernek" je zamjenjen novim: "Nesavršeni Bosanac", zbog pitanja tajanstvenog člana žirija Milana Topalovića Toplaka upućenog Draganu Stojkoviću Bosancu: "Jel' moguće da je iz Bosne, a da nije savršen?". Topalko je prvi dao DA i rekao da se odmah vidi da momak zna da pjeva, tako da završavamo priču na ovu temu. Bilo je to jedno veliko iskustvo – iskren je on.
![]()
Nova pjesma se radi i za Asmira Grabusa
Izo i Mirza ovih dana u studiju "Hazard" rade na pjesmama za novi album Nihada Fetića Hakele i na još nekoliko singlova za druge pjevače koje moraju završiti za snimanja novogodišnjih TV emisija. Uz to završavaju novu Izinu pjesmu "Ludo vrijeme" koju je otpojevao u duetu sa svojim prijateljem Asmirom Grabusom.
– Odličana pjesma. Dinamičan spoj dva različita stila pjevanja i bilo mi je žao takvu pjesmu prodati. Zato sam rekao Asmiru: "Do sada sam ti uradio četiri pjesme i sve su bile bum, e ova je gratis pa da vidimo šta ćeš napraviti" _ kroz smijeh završava Husam.







