Po nekom nepisanom pravilu, već nekoliko godina zaredom u restoranu „Am Schönen Hang kod Sulje” u gradiću Maintal u blizini Frankfurta, održava se Muzička Nova godina.
Tako je bilo i početkom ove godine kada su se na jednom mjestu okupili mnogi pjevači koji žive i rade u dijaspori, koji često gostuju kod Sulje. Ovoga puta, baš kao i proteklih godina odlučili su da se druže za svoju dušu. S obzirom na to da je ta Muzička Nova godina postala poznata, tako je bilo i dosta posjetilaca koji su došli da uživaju, ali i da vide kako se to njihovi omiljeni pjevači provode.
Među onima koji su došli bili su Samir Rizvanović, Suki Ćosović, Picun, Aldin Coralić, harmonikaši, sin i otac Elvedin i Mustafa Muhić, Anto Filipović sa suprugom i starijim sinom, muzičari Arci, Merim, Mirza, Sejo Kalač, DJ Micky i jedina pjevačica među njima bila je Jasminka Hamza Tajči.
Tajči smo sreli odmah po dolasku, ali nije baš bila oduševljena kada smo je fotografirali na parkingu ispred restorana kada se presvlacila, odnosno kada je oblačila čizme.
-Jooooj, baš se od vas ne može pobjeći ni ovdje u Njemačkoj. Ma, evo sada sam stigla, a vozila sam od Ninberga do Maintala više od šest sati. Bilo je jako loše vrijeme, snijeg, kiša, a i navigacija me odmah na početku odvela 80 kilometara od prvaca kojim sam trebala voziti. Ali, eto sada sam tu i bit će ludnica – rekla nam je Tajči.
A, zaista je i bila ludnica. Kako je dolazio jedan po jedan pjevač tako je raslo raspoloženje u restoranu. Mada je Tajči došla pod antibioticima, jako prehlađena, ipak se prva prihvatila mikrofona, ali prva i zaplesala sa njenim kolegom Samirom Rizvanovićem.
Prije nego je zapjevala Tajči se potrudila da podigne toplinu u restoranu, tako što je stalno gledala da li ima dovoljno drva u kaminu koji je opet davao posebnu draž samoj noći.
Sejo Kalač je došao vidno raspoložen, potpuno trijezan i u društvu tri žene.
-Rekao sam i toga se držim da sam se riješio alkohola, ali žena nikako ne mogu. Šta ću kada ih volim, a i one mene – kroz smijeh nam je rekao Kalač.
Tu večer bio je i muzičar i kompozitor Mirza Turkeš u čijem studiju Kalač snima novu pjesmu. Tajči ga je zamolila ako bude imao neku duetsku pjesmu da računa na nju, pa je možda snime ona i Sejo.
Pjevač Aldin Coralić, koji iza sebe ima nekoliko snimljenih CD-a i više hitova, došao je u pratnji dvije dame, a kasnije se i sam prihvatio mikrofona. Za njim ništa manje nije zaostajao ni jedan od najomiljenih pejvača u dijaspori Suki Ćosović koji se prije izvjesnog vremena vratio iz BiH gdje je bio sa njegovim najboljim prijateljom i kolegom Samirom Rizvanovićem.
Dijasporska Muzička Nova godina bila je za mnoge bolja od one oficijelne Nove godine, a mnogobrojni posjetioci i gosti su to i potvrdili. Druženje je trajalo do ranih jutarnjih sati, a mnogi pjevači su poželjeli da se češće tako sastaju i druže, bez konkurencije i bilo kakvih tračeva i ogovaranja kako to obično bude među estradnjacima.