Pjesme “Dijana”, “Tvoje oči plave”, “Bilo je lijepo i tebi i meni”… ušle su u muzičke anale, a za izvođača Ferida Avdića malo ko da nije čuo. Ovaj vrhunski interpretator koji je prije rata bio u samom vrhu regionalne estradne scene, nekako djeluje stidljivo, iz prikrajka. No, na sreću onih koji vole dobru i kvalitetnu pjesmu, Ferid se na velika vrata vraća na estradnu scenu. Ne vraća se, ispravi nas on, nigdje nije bio ni otišao, ali…
– Nakon pet godina pauze, snimio sam novi album sa deset pjesama. Opet sam radio sa Mangafićem, ali ovaj put sa Ibrinim unukom Dinom koji je maestralni gitarista i još bolji autor. Oduševio me je svojim pjesmama koje sam sasvim slučajno čuo. A kada sam ih čuo, na prvu sam se zaljubio i odlučio da snimim album. To je jednostavno sudbina. Pjesme su u modernom ritmu i to će biti velika promjena kako za mene, tako i za moju publiku – priča nam Ferid otkrivajući pomalo neobičan naziv albuma “Monopol”.
Osam pjesama uradio je najmlađi Mangafić, a kao autor tekstova potpisuje se Mustafa Aganagić. Presotale dvije pjesme uradile su Feridove kćerke, Elma (“Kasno je sad”) koju je otpjevao u duetu sa Advinom begić i Maja (“Oprosti mi”). Tu su još i pjesme “DNK”, “Benzin i šibica”… S obzirom na to da je stil pjesama dosta moderniji, a Ferid se i u tome pronašao, što je odlika pravih i kvalitetnih pjevača da se okušaju u svim muzičkim žanrovima.
Ferid je, kako nam je priznao, pomalo razočaran na neke svoje kolege iz branše.
– Čuo sam od menadžera iz inostranstva kada su pitali neke moje kolege da daju moj broj telefona jer me publika želi tamo vidjeti, kazali bi da nemaju ili što je još gore da sam prestao pjevati. Moj broj je već 15 godina isti, a ta laž da sam prestao pjevati, ide njima na čast. Oni koji su to pričali svakako će se prepoznati. Neka im je na dušu. Po njim, samo oni trebaju zaraditi za hljeb, a vi ostali crknite. Strašno! – razočaran je Ferid.
Inače, ovaj odlični pjevač sve svoje slobodno vrijeme provodi u društvu svojih unuka Adina, Timura i Rijada. No, nikada ne zaboravlja spomenuti svoju suprugu Hediju koja mu je sve ove godine u karijeri bila najveća podrška.





