Mještani takozvanog turskog Lukavca, koji žive nadomak površinskog kopa Šikulje, susreću se sa problemima. Kako kaže naš sagovornik, inače poznati psihoterapeut iz Lukavca, Damir Kujundžić, otkako su predstavnici Elektroprivrede BiH započeli ciklus pregovora oko izmještanja i iseljenja ugroženih kuća i imanja, sve je krenulo naopako.
Prilično stihijski i potcjenjivački krenuli su u seriju razgovora sa vlasnicima kuća koje su poprilično ugrožene jer se svakodnevno tlo urušava od silne mehanizacije. Kujundžićeva kuća je prva na udaru, a neke njegove komšije već su se odselile iz ugroženog područja.
– Predstavnici EP se nisu ponašali korektno. Nakon što su pregledali ugrožena domaćinstva, nude alternativni smještaj, jer vjerovatno žele da postojeće objekte sruše zbog poslova na površinskom kopu. S obzirom da se situacija iz dana u dan pogoršava, žele nas što prije izmjestiti, pa time nude i nemoralne ponude. Ja na takve “ustupke” neću pristati i ovo je vrlo neozbiljno od ljudi iz EP.
– Nedavno su boravili i predstavnici Civilne zaštite, koji su korektno reagovali i ustanovili su da je krajnje rizično živjeti na ovom području. Iz dana u dan je vrlo nesigurno. Mislim da se ne postupa ljudski u ovom slučaju i ja na takve uslove ne mogu pristati. Površinski kop je od moje kuće udaljen nekoliko stotina metara. Ja se neću odreći svoje porodične kuće,u kojoj živim od 1980. godine. Nedavno mi je i ploča od temelja kuće pukla, i sada polako tone. Čak je iz zemlje i loza pronašla put i ide uz zid,jer je sada stradala i kućna izolacija – jada se Kujundžić o svom problemu.
Ukoliko se ne pronađe kompromis ili neko drugo rješenje, Kujundžić razmišlja da pokrene i tužbu, pa da na Sudu dobije satisfakciju. Svjestan je da je pravda spora,ali spreman je da se uhvati ozbiljno uhvati u koštac sa novonastalim problemom.
– Ma nedavno su došli u kuću da popišu inventar i stvari, i to su završili za deset minuta. Po meni, to je čisti javašluk. Išli su do te mjere da su me lično omalovažavali, pa su mi za kuću i tri i pol dunuma zemlje rekli da vrijedi nekih 30-tak hiljada maraka, jer su zemlju uvrstili u neku njihovu kategoriju koja je u rangu sa livadom. Mislim da je to bio krajnje neozbiljan pristup – priča Kujundžić.
Još 2010. godine, Opštinsko Vijeće Lukavac je donjelo odluku eksproprijaciji, ali ona se još uvijek ne sprovodi.