Po prvi put u Frankfurtu gostovala je grupa “Divanhana” koja je sve posjetioce, a bilo ih je više od 500, koliki je bio i kapacitet dvorane, ostavila bez daha, ali sa sjećanjima i emocijama koje će ih još dugo pratiti.
Naime, odavno se nije desio jedan ovakav muzički spektakl na nivou, sa muzikom i muzičarima koji su školovani, pristojni i koji ono što sviraju i pjevaju prezentuju na jedan sasvim nov, neobičan i nesvakidašnji način.
Kada bi bilo više ovakvih muzičara i pjevača poput Naide Ćatić, vokalne solistkinje grupe “Divanhana”, sigurno je da bi današnja turbo folk muzika i mnogobrojne silikonske pjevačice veoma brzo ostale bez posla.
Uglađena, raspoložena publika svih uzrasta i nacija, odlično uštimana šestorica muzičara “Divanhane” i Naidin slavujski glas, učinili su da ta noć bude posuta čarbnim muzičkim prahom koji je dotakao svakog posjetioca u dvorani.
Nije trebalo dugo, pa su nakon već treće pjesme članovi benda pozvali publiku da zajedno s njima pjeva. Nizale su se sevdalinke jedna za drugom, Naida ih je uvezivala u jednu cijelinu, a njenih šestoro kolega samo su još više dodavali posebnu čar za svaku od njih.
-Ovo je zaista nešto posebno, nešto što se riječima ne može opisati. Do sada sam samo čitala ili slušala pozitivne kritike o “Divanhani”, ali svakom bi preporučila da dođu na njihove nastupe jer to je tek muzički doživljaj, tek tada se svako može lično uvjeriti u njihovu istinsku profesionalnost i muzičku nadarenost – izjavila nam je Nataša Bedeković, profesorica germanistike na Geote univerzitetu u Frankfurtu.
Koncertu su prisustvovali bračni parovi Alimanović i Omičević, Beganović, Edina i Suanita iz grada Hanaua….
-Ovo bih zaista svakom preporučio jer ovo je bila fantastična noć. Za ovakvo nešto riječi su suvišne – rekao nam je Rasim Mujkić koji došao sa suprugom.
Prisutan je bio i GK BiH u Frankfurtu Dževad Saldić, kao i svi oni koji vole muziku “Divanhane”, a bilo je ih koji su prešli i po nekoliko stotina kilometara da bi bili dio te večeri. Jedan od oragnizatora i članova KUD Sevdah, Ismet Sahurić obavjestio je prisutnu publiku da će “Divanhana” ponovo imati nastup u Frankfurtu 8. aprila 2016. godine.
Članovi grupe zahvalili su se odličnom prijemu i fenomenalnoj publici ,a nakon zavrsenog koncerta nastavili su se družiti sa tom istom publikom dijeleći autograme na njihov novi CD koji su snimali u Njemačkoj.